За підсумками 2014 року найбільші обсяги фінансової підтримки від НБУ отримали державний Ощадбанк і приватний «Дельта Банк». При цьому найщедрішою українська держава виявилася саме до «Дельти» – обсяги фінансової підтримки цього банку становлять майже двократний розмір його капіталу та більше половини обсягу зібраних депозитів фіз. осіб.
Національний банк України в 2014 році надав банкам рекордний обсяг рефінансування у 222,3 млрд грн, подолавши максимум кризового 2008 року. Порівняно із 2013 роком, обсяг підтримки банків зріс у 3 рази. Рефінансування – цілком стандартна процедура допомоги банкам і дозволяє тимчасово перекрити «діру» в ліквідності, щоб забезпечити безперебійну виплату депозитів і проведення платежів. Торік проблеми з ліквідністю стали для банкірів буденним явищем, оскільки клієнти за рік вилучили з банків третину депозитів.
«На підтримку регулятора, як кредитора останньої інстанції, банки можуть розраховувати», – заявила Голова НБУ Валерія Гонтарева під час свого виступу в парламенті. Вона повідомила, що в 2014 році регулятор видав банкам 5 стабілізаційних кредитів під повернення депозитів клієнтам, а куратори НБУ відстежували використання грошей до копійки.
Згідно з інформацією НБУ, найбільший обсяг кредитів припадає на Ощадбанк, ПриватБанк, «Укрексімбанк» та проблемний «Дельта Банк». Ощадбанк отримав кредити на 69% свого депозитного портфеля, «Дельта Банк» – на 54%, ПриватБанк – на 20%. НБУ по праву може вважати себе новим «мажоритарним акціонером» «Дельта Банку», оскільки його кредити становлять 193%, або двократний розмір капіталу.
Підстави для масштабної підтримки банків у НБУ є, оскільки банківська система втратила близько 30% депозитів, переважно в перші місяці 2014 року. Але згідно з публічною звітністю банків за 9 місяців, підхід у їх рефінансуванні було обрано дуже нерівномірний. Якщо надане ПриватБанку рефінансування покривало відтік вкладів тільки наполовину, то «Дельта Банку», вкладники якого простоюють у багатогодинних чергах за отриманням грошей, НБУ покрив відтік вкладів на 8,1 млрд грн (із запасом). А державний Ощадбанк отримав утричі більше свого відтоку в 6,4 млрд грн. Тобто, саме в цих банках напрямки використання отриманих грошей викликають питання.
Немає коментарів:
Дописати коментар